تحلیل آزمون های آزمایشی

تحلیل آزمون های آزمایشی کنکور

تحلیل آزمون آزمایشی باعث می شود عملکردتان را در یک بازه زمانی مشخص با مباحث از پیش تعیین شده بسنجید و بتوانید نقاط ضعف و قوت خودتان را بررسی کنید و شرایطتتان ر از چیزی که هست بهتر کنید

نکات مهم تحلیل آزمون های آزمایشی کنکور

مهمترین نکته تحلیل آزمون مطابقت دادن درصدها با تراز است.
ممکن است درسی را 100 بزنید و به تبع آن تراز بالایی او هم توقع دارید اما ممکن است ترازتان پایین باشد مثلا 7000.
درصدتان وضعیت شما را نشون می دهد اما ترازتان می گوید که آزمون، آزمون ساده ای بوده و خیلی به درصد این درس امیدوار نباشید چون بسیاری از داوطلبان دیگر هم توانسته اند درصد بالایی را کسب کنند. همچنین ممکن است درصدتان 50 درصد باشد اما ترازتان 7000 باشد، در این مواقع ترازتان نشان دهنده سخت بودن آزمون و پایین بودن درصد بقیه داوطلبان است.

فرم تحلیل آزمون باید شامل شماره تست، مبحث تست، نحوه پاسخ دهی (درست، نادرست، نزده)، علت (برای تست های نادرست و نزده) باشد و در انتها بخشی که بتوانید اقدامات لازم برای هر تست و درس را مشخص کنید.
اگر درست پاسخ داده بودید، به پاسخنامه تشریحی نگاه کرده و اگر طراح پاسخنامه نگاه جدیدی به تست داشت یا از راه دیگری به جواب درست رسیده بود آن را بررسی کنید.
با خواندن درس جدید در روزهای آخر، تسلط پایینی در این دروس پیدا می کنید که منجر به غلط زدن در آزمون می شود و همچنین این کار باعث می شود دروسی که قبلاً خواندید را با تست زدن مرور نکنید و به تسلط خوبی نرسید.
با آزمونی که دادید احساسی برخورد نکنید. هدف از آزمون آزمایشی سنجش پیشرفت و اصلاح عادات، روش ها و افزایش سطح کمی و کیفی مطالعه شما می باشد.
پس از آزمون و استراحت چند ساعته تحلیل آزمون را در همان روز آزمون انجام دهید.
زیرا با گذشت زمان، مشکلات و راه حل های آزمون را از یاد خواهید برد و تحلیل آزمون شما دقیق نخواهد بود.
تحلیل آزمون های آزمایشی را جدی گرفته و سعی کنید پس از آزمون این روند را انجام داده و تمامی سوالات را بررسی نمایید، تا بتوانید با تصمیمات راهبردی دقیق با موفقیت به راه خود ادامه دهید.

در انتهای تحلیل آزمون به جمع بندی مفیدی دست پیدا می­کنید و با مواردی آشنا می­شوید که  باید به آنها اهمیت داده و در آینده انجامشان دهید.

از نکته ­های فرعی که سر جلسه به ذهنتان رسیده و آنها را یادداشت کردید نیز استفاده کنید؛

تنها در این صورت هست که در درس خواندنتان پیشرفت خواهید کرد.

تحلیل آزمون های آزمایشی

نحوه صحیح تحلیل آزمون آمایشی کنکور

تحلیل آزمون یعنی اختصاص دادن زمان مشخصی برای بررسی تک به تک و جزء به جزء سوالات آزمون آزمایشی بعد از برگزاری آزمون.
وقتی شما آزمون می دهید:
اولا انتظار پیشرفت سریع نداشته باشید.
دوما جایی هستید که با بررسی اجمالی، نقاط ضعف و قوت خود را می شناسید.
مهمترین کاری که شما بعد از شرکت در آزمون باید انجام دهید که به نوعی مرحله آخر و می باشد، بررسی دقیق و تک به تک سؤالات آزمون است که البته علی رغم چیزی که تاکنون شاید شنیده باشید نمی بایست فقط سوالاتی که پاسخ نداده و یا اشتباه پاسخ داده اید را بررسی کنید بلکه باید تمام سوالات و در وحله ی اول آن هایی که جواب صحیح دادید را بررسی نمایید، پس از آن تمرین کردن ،رفع ابهامات و یادداشت برداری از نکات آن ها مهم می باشد.
بسیاری از داوطلبان فقط مرحله اول را انجام می دهند و فقط در آزمون شرکت می کنند.
عده ای دیگر مرحله دوم را نیز انجام داده و فقط به شناسایی نقاط ضعف و قوت خود اکتفا کرده و برای بررسی و رفع آنها تلاشی نمی کنند.
دانش‌آموز موفق، پس از شناخت نقاط ضعف و قوت خود، به دقت آن ها را بررسی می کند و این نقاط ضعف را برطرف و به نقاط قوت تبدیل می کند.

روش صحیح تحلیل آزمون

برای تحلیل آزمونآزمایشی کنکور زمانی حداقل به اندازه زمان آزمون برای بررسی تک تک پرسش ها وقت اختصاص دهید.
به این موضوع توجه کنید که حتماً باید تک تک سؤالات بررسی شوند حتی سؤالات درسی که ۱۰۰زده اید!
تعداد پاسخ های صحیح، غلط و نزده های هر درس را حساب کنید.
در مورد سؤال هایی که بدون پاسخ گذاشته اید، ممکن است مبحث را خوانده اما توان پاسخگویی به سوال را نداشته باشید،در این صورت یا به تمرین بیشتر نیاز دارید یا منبع درسی شما مورد اشکال است یا حتی ممکن است منبع مناسب بوده اما روش مطالعه شما اشتباه بوده که در هر صورت باید علت آن را پیدا کنید.
سپس به یادداشت برداری از تمامی مواردی که باعث شده است نتوانید به بعضی از پرسش ها پاسخ دهید یا پاسخ غلط بدهید بپردازید و برای هرکدام یک راه حل مناسب انتخاب کنید.
با خواندن دوباره سوالات ممکن است به تعدادی از سوالاتی که به آنها پاسخ نداده یا غلط جواب داده اید، درست جواب بدهید که گویای این مطلب است که در موقع آزمون وقت کافی یا تمرکز نداشته اید.
همیشه گزینه ای که در پاسخنامه آزمون وارد می کنید را در دفترچه سوالات هم وارد کنید تا بتوانید زمان تحلیل آزمون درصدهایتان را در هر درس حساب کنید.
برای شروع تحلیل آزمون همیشه از اولین درس دفترچه عمومی یعنی ادبیات شروع کنید.
مهم ترین قسمت تحلیل آزمون برای سوالاتی است که مبحث مربوط به آن مطالعه شده ولی به جواب نرسیدید یا پاسخ غلط دادید. بهترین کار برای این سوالات حل دوباره است . یک بار دیگر تلاشتان را می کنید تا بتوانید آن سوالات را حل کنید. اگر به جواب درست رسیدید حتما دلیل این که چرا در جلسه آزمون موفق به حل سوال و رسیدن به پاسخ نشدید را بررسی کنید.

مقایسه آزمون های آزمایشی کنکور سطح کشور

تحلیل آزمون های آزمایشی

در سطح کشور آزمون های آزمایشی متعددی برگزار می شود اما انتخاب بهترین آزمون آزمایشی کار دشواری می باشد و اکثر داوطلبان نیز فقط از روی جامعه ی آماری، احساس می کنند بهترین آزمون آزمایشی را انتخاب کرده اند در حالی که راه را اشتباه رفته اند. مقاله ای با عنوان مقایسه آزمون های آزمایشی که قبلا تهیه شده را مطالعه کنید. در این مقاله آزمون های آزمایشی قلم چی، گزینه دو، گاج و سنجش را از نظر سوالات، جامعه آماری، کارنامه و غیره را مورد بحث و بررسی قرار دادیم.

تحلیل آزمون های آزمایشی توسط دکتر معین کرمی

در این بهش برای شما دانش آموزان عزیز تحلیل آزمون های آزمایشی که توسط دکتر معین کرمی مدرس مدرسه آنلاین ریاضی آلفا بصورت ویدئویی تهیه شده را می توانید به تفکیک نوع آزمون و پایه مورد نظر مشاهده کنید.