پرسش و پاسخ

اولین کاری که باید انجام بدید این است که مفاهیم درس و روش های تشریحی حل سوالات را کامل درک و فهمیده باشید چرا که در کنکور های اخیر با توجه به افزایش تاثیر امتحان نهایی و همچنین طراحی مفهومی تست ها جایی برای روش های آسانسوری و استفاده از گزینه ها باقی نمی گذارد. این مرحله می تواند با مطالعه دقیق جزوه در زمان کوتاهی انجام گیرد. 

مرحله دوم مطالعه دقیق جزوه است به طوری که هر تست و سوال آن جزوه را بدون نگاه به پاسخنامه آن به طور دقیق بتوانید حل کنید و به پاسخ صحیح برسید. پس از  مطالعه جزوه حتما از تست های درون آن از خودتان آزمون بگیرید که ببینید آیا واقعا بر روی تست های و سوالات جزوه تست دارید یا تصور اشتباهی از درک درست سوالات دارید.

برای درسی مثل ریاضی پس از مطالعه کل  یک بخش ابتدا به سراغ تست های آموزشی بروید، زمانی که تست های آموزشی می زنید به زمان توجه نکنید، اولین تست هایی که می زنید در صورتی که در حل آن مشکل دارید سعی کنید آن را با جزوه تطابق دهید و یا پاسخنامه را بخوانید، کتاب های تست معمولا طوری نوشته شده اند که پس از هر تست 3 یا 4 تست با ایده شبیه به آن تکرار شده است، سعی کنید آن تست ها را حتما خودتان حل کنید. پس از تسلط بر روی آن مبحث پس از یک هفته الی دو هفته تست های زماندار را شروع کنید، حتما تست های زماندار را با فاصله زمانی بزنید چرا که باعث می شود از حافظه ی بلند مدت تان در تست زدن استفاده کنید و اینطور نباشد که سریع یک فرمول را بخوانید بعد تست بزنید خوب این مشخص است که راحت از پس آن برمی آیند چون دارید از حافظه کوتاه مدت استفاده می کنید شبیه این است که من الان به شما یک جمله بگویم و بعد از شما بخواهم همان لحظه تکرار کنید ولی اگر از شما یک ساعت دیگه بپرسم چی؟؟

میتونم بگم ایراد خیلی از بچه اینه که تعداد غلط های ازمونشون زیاده و این باعث میشه اون نتیجه ی دلخواهشونو نداشته باشن ….
اولین کاری که شاید خیلی کمکتون کنه همون هدف گذاری ازمون که توضیح دادم بر اساس میزان تسلطتون انتخاب کنین از هر ۱۰ تا سوال چند تا بزنین و اینکه توی خونه وقتی ازمون زمان دار کار میکنین یاد بگیرین سوالی که شک دارین رو نزنین مثلا توی زیست سوال های شمارشی شمارو باید محافظه کار کنه و بدونین از بین اون سوال ها چه سبکی باید بزنین …و این حالت که میایین سوال غلط میزنین بیشتر در شیمی و زیست ایجاد میشه چرا که شما شک دارین که ایا این هست یا نه ولی سوال های غلط ریاضی فیزیک میتونه بیشتر به خاطر عجله کردن در محاسبات باشه یا عدم تسلط روی اون مبحث که مثلا نکته ی مورد نظر سوال رو فراموش کردین پیاده کنین!
ولی من میگم توی عمومی ها ریسک کار بدی نیست چون تعداد سوال ها کمه و باید جسورانه تر عمل کنین اما برای اختصاصی ها به خاط اینکه تعداد سوال زیاده باید حواستون باشه نزدن سوالی که ازش مطمئن نیستین خیلی بهتر از اینه که غلط بزنین ….
پس ببینین ازمون دادن یعنی این … یعنی اینقدر راه های مختلف رو تکرار کرده باشین تا دستتون بیاد توی چی باید ریسک کنین یا نکنین یا اینکه اصلا سوال شناسی یعنی چی

کلا برای حفظیات هر درسی هیچی به اندازه مرور مداوم و پیوسته موثر نیست ممکن بگین خب وقت نمیشه اما باید یاد بگیرین اولویت بندی کنین مثلا لغات زبان و عربی فراموشتون میشه ؟ خب به جای اینکه یک روز توی هفته کلش رو بخونین تقسیم کنین روزی ۱۵ دقیقه یا ۳۰ دقیقه براش وقت بزارین تا به جای اینکه یک دفعه ۲ ساعت بخونین … این میشه مرور پیوسته … بزرگترین ایراد بچه ها عجله کردن هست، فکر میکنن زود باید تموم شه و خیالشون راحت بشه اما یادتون باشه یه دونده ی دو ماراتن وقتی برندس که سرعتش رو در دور های آخر میبره بالا !