021-88680596

     

info@alphaclass.ir

کلاس های آنلاین چیست؟

یادگیری در زمان کلاس های آنلاین شامل آموزش هایی است که از طریق اینترنت انجام می شود. کلاس های آنلاین اغلب با عنوان " e-learning" یا "یادگیری الکترونیکی" شناخته می شود. به هر یادگیری که از راه دور، نه حضوری، صورت می گیرد گفته می شود. کلاس های آنلاین از راه دور سابقه طولانی دارد و امروزه انواع مختلف آن در دسترس کاربران و دانشجویان قرار دارد.

 

یادگیری کلاس کنکور آنلاین

 

امروزه از مهم ترین چالش هایی مانند شهریه بالا کاهش بودجه و کمبود دوره های آموزشی که دانشگاه ها با آن روبرو هستند منجر به رو آوردن دانشجویان به راه های دیگر یادگیری از جمله کلاس های آنلاین شده است.

در دنیایی که اکنون ما در آن زندگی می کنیم و درگیر یک ویروس خطرناک COVID-19 هستیم، دانش آموز و دانشجو بودن به یک زمان سخت تبدیل شده است و حتی شغل معلمی نیز به دشواری کشیده شده است. و این بدان معناست که کل یادگیری بصورت آنلاین و مجازی است. هر چند یادگیری در زمان کلاس های آنلاین به مراتب از کلاس های حضوری متفاوت است اما شواهد و تجربیات نشان می دهد که یادگیری در زمان کلاس های آنلاین می تواند به اندازه یادگیری چهره به چهره موثر است. در ادامه قصد داریم از مزیت، نکات و ترفند های تقویت یادگیری در زمان کلاس های آنلاین صحبت کنیم.

کلاس های آنلاین به یکی از بهترین و محبوب ترین گزینه های آموزش و یادگیری تبدیل شده است.

مزیت های کلاس های آنلاین

 • انعطاف پذیری

دانش آموزان حق کنار زدن مشاغل و مدارس خود را دارند زیرا آنها به یک برنامه ثابت و ساکن گره خورده اند. در زمان کلاس های حضوری، همه چیز از پیش تعیین شده است. کلاس ها ساعت خاصی شروع و تمام می شوند. دانش آموزان حق هیچ گونه تغییری در آنها ندارند و در واقع آنها مجبورند تمام کارهای و کلاس های خود را در زمان تعیین شده بگذرانند. مزیت کلاس های آنلاین در این است که دانش آموزان می توانند وقت گرانبهای خود را بین پروژه های مختلف تقسیم بندی کنند.

 • کاهش هزینه

کلاس های آنلاین هزینه کمتری به دنبال دارد. به عنوان مثال، هیچ هزینه ای صرف رفت و آمد نمی شود. تمام هزینه هایی که مربوط به حمل ونقل می شود مانند سوخت، پارکینگ، نگهداری ماشین و هزینه حمل و نقل عمومی روی دانش آموزی که کلاس های آنلاین را ترجیح داده است، تاثیر گذار نیست.

 • فرصت ارتباط با سایر افراد

آموزش آنلاین این فرصت را به دانش آموزان می دهد تا با همسالان خود در سراسر کشور ارتباط برقرار کنند. علاوه بر فرصت برقراری ارتباط، آنها می توانند با فرهنگ قوم های دیگر آشنا شوند تا هنگامی که در آن موقعیت قرار می گیرند بتوانند به راحتی با آنها ارتباط برقرار کنند.

 • مستند سازی

کلاس های آنلاین تمامی اطلاعات مورد نیاز شما را در یک بانک اطلاعاتی ذخیره می کند. این اطلاعات می تواند شامل اسناد گفتگو زنده، مطالب آموزشی و ایمیل باشد. هر زمان که دانش آموز احساس کرد نیاز به یادگیری دوباره و شفاف سازی دارد، با مراجعه به این اسناد هم به هدف خود رسیده و هم در وقت صرفه جویی کرده است.

مستند سازی در زمان کلاس های آنلاین برای افرادی که باید برای انجام یک پروژه تحقیقاتی انجام دهند بسیار مفید است.

 • افزایش بازدهی برای معلم و دانش آموزان

ممکن است در کلاس های حضوری دانش آموزان مفهوم شخصی سازی برای یادگیری و تبیین مطالب را درک نکنند. اما در کلاس های آنلاین که صدها دانش آموز در آن ها حضور دارند این مسئله حل شدنی است. در زمان کلاس های آنلاین بستر بحث و گفتگوی آنلاین و زمان مکالمه شخصی با معلم همان صفحه است. در کلاس های آنلاین به دلیل زمانی که معلم به دانش آموزان می دهد، آنها می توانند عملکرد بهتری نشان دهند. کلاس های آنلاین مهارت های حل مسئله، ارتباط و همچنین دانستن چگونگی دفاع از استدلال های خود را در آنها تقویت می کند.

 • دسترسی آسان به حرفه و تخصص مورد علاقه خود

کلاس های آنلاین این امکان را به دانش آموزان و دانشجویان می دهد که به دوره هایی تخصصی ناموجود در موسسات آموزشی نزدیک در محل زندگی آنها دسترسی پیدا کنند. به عبارت دیگر کلاس های آنلاین فرصت دسترسی حضوری به تخصصی که در یک محدوده جغرافیایی وجود ندارد، امکان پذیر می کند.

با داشتن کلاس های آنلاین می توانید محیط یادگیری را کنترل و درک عمیق تری از دوره خود داشته باشید.

نکات و ترفند های تقویت یادگیری در زمان کلاس های آنلاین

در قسمت سوم بحث، قصد داریم به دانش آموزان نکات و ترفند های تقویت یادگیری در زمان کلاس های آنلاین را  آموزش دهیم. با استفاده از این ترفند ها، یادگیری در این بازه زمانی دشوار برای دانش آموزان آسان و کمک کننده خواهد بود.

 • لباس مناسب بپوشید تا تحت تاثیر قرار بگیرید.

وقتی که شما در خانه کلاس های آنلاین برگزار می کنید به این معنا نیست که نمی توانید به بهترین شکل ممکن ظاهر شوید و لباس بپوشید. بهتر است برای انجام کارهای کوچک مانند شستن صورت، پوشیدن لباس تمیز و مسواک زدن بر روی دندان ها وقت کافی در نظر بگیرید. انجام این کارها باعث می شود هنگامی که تصویر شما بر روی صفحه کلاس های آنلاین ظاهر شد، نسبت به خودتان احساس اطمینان بیشتری داشته باشید.

 • ویندوز و صفحات اضافی لپ تاپ خود را ببندید.

وقتی که در حال برگزاری کلاس های آنلاین هستید فقط دو پنجره word و کلاس باز نگه دارید. هدف از باز نگه داشتن صفحه word برای یادداشت برداری است. بقیه صفحات باز شده صرفا یک حواس پرتی برای شما محسوب می شود و این آخرین چیزی است که شما در طول کلاس به آن نیاز دارید.

 • بعد از برگزاری هر کلاس آنلاین یک جشن کوچک بگیرید.

بعد از اتمام هر کلاس آنلاین یک جشن کوچک بگیرید زیرا نشان دهنده یا پیروزی برای شما است و از این راه می توانید به خودتان یک قول کوچک بدهید که شما را خوشحال کند. این جشن کوچک می تواند یک میان وعده یا یا پیمایش چند دقیقه از طریق فید اینستاگرامی شما باشد. بهتر است قول کوچکی که به خود می دهید را یک برچسب یادداشتی ر یا وی یک کاغذ یادداشت کنید. قرار گرفتن در حالت شادی بعد از برگزاری کلاس های آنلاین باعث می شود که شما درگیر شوید و این بدان معناست که طی این فرآیند روحیه شما تقویت شده و شما را نسبت به یادگیری اطلاعات جدید حساس تر می کند.

 • برچسب یادداشتی جشنتان را بر روی تلفن همراه خود بچسبانید.

اکثر ما می دانیم که تلفن های همراه با وجود کوچک بودن، بزرگترین حواس پرتی محسوب می شوند. آن برچسب یادداشتی را برای ترفند شماره سه نوشتیم، به یاد دارید؟ حالا از آن برچسب یادداشتی استفاده کنید. ترفند ما این است آن را بر روی صفحه تلفن همراه خود بچسبانید. باید طوری آن را بچسبانید که تمام صفحه تلفن همراه را پوشش دهد. در حین برگزاری کلاس های آنلاین، تلفن خود را خاموش و از پوشش آن مطمئن شوید. بعد از برگزاری کلاس، به سراغ تلفن همراه خود بروید تا از معالجه ویژه ای که برای خودتان برنامه ریزی کرده اید لذت ببرید.

 • یادداشت کردن نشان های زمانی

یکی از ترفند های بسیار مهم این است که برای کلاس های آنلاین ضبط شده ای ممکن است بعدا دوباره تماشا کنید، نشان های زمانی بنویسید. در حین برگزاری کلاس های آنلاین سعی کنید که به ساعت توجه داشته باشید. هر 5 دقیقه یکبار شماره "5" را بنویسید و در صورت نوشتن یادداشت های خود، دور آن را خط بکشید. اگر شما یادداشت های خود را تایپ می کنید، شماره "5" را در خط خود تایپ کنید. هدف از این ترفند این است که اگر شما نیاز داشتید که بخش خاصی از کلاس آنلاین را مرور و بازگردید، می توانید به راحتی بفهمید که کدام بخش را برای بازگشت انتخاب کنید.

 • تقویت آنچه که یاد گرفتید.

با مرور یادداشت های خود بعد از کلاس های آنلاین آنچه را که یاد گرفته اید، تقویت کنید. در هنگام برگزاری کلاس آنلاین شاید نکته ای وجود داشته باشد که شما آن را به درستی اید درک نکرده باشید یا اینکه بخواهید راهکار های دیگر را با استاد خود در میان بگذارید. با مرور یادداشت ها، اطلاعات در حافظه شما بهتر به خاطر سپرده می شوند.

 • می دانید که چه زمانی درخواست کمک کنید.

در بعضی از مواقع تماشای دوباره کلاس های آنلاین کمکی به یادگیری و رفع اشکال نمی کند. معلم یک بازه زمانی خاصی برای رفع اشکال در نظر میگیرد و در یک صفحه اطلاعات و موارد درس داده شده را تجزیه می کند. این راهکار درک مطالب را برای شما آسان تر می کند. در این صفحه ویژگی پرسش و پاسخ گنجانده شده است.

این روش یادگیری طی چند سال گذشته رشد زیادی کرده و مورد پذیرش افراد زیادی قرار گرفته است. در بازار مدل های جدید یادگیری به وجود می آیند که فرصت های متنوع یادگیری را در اختیار دانش آموزان قرار می دهد. همچنین کلاس های آنلاین این فرصت را به دانش آموزان می دهد تا دوره درسی که ممکن است به هر دلیلی ادامه نداده اند، به اتمام برسانند.

منبع:

https://www.chegg.com/play/life-hacks/productivity/7-tips-and-tricks-to-boost-your-learning-during-online-lectures/

 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید