021-86127028

     

info@alphaclass.ir

قدرت تمرکز در کنکور

ممکن است شما هم با مشکل قدرت تمرکز در کنکور هنگام انجام کارهای چالش بر انگیز مانند شرکت در آزمون سرنوشت ساز کنکور مواجه شده باشید و وقتی که وقت خود را برای مطالعه دقیق کتب درسی می گذارید و آرزو می کنید کاش راه هایی را بلد بودید که می توانستید تمرکز حواس خود را هنگام مطالعه افزایش دهید و عملکردتان را بهبود بخشید.

تمرکز حواس عبارت است از تلاش ذهنی شما برای چیزی که اکنون روی آن کار می کنید و یا یاد می گیرید و ذهنتان را به سمت این فرآیند هدایت می کنید.

گاها تمرکز با توجه ودقت اشتباه گرفته می شود بدین معنی که توجه به معنای مدت زمانی است که می توانید روی موضوعی متمرکز باشید اشاره دارد.

 

تمرکز در کنکور 

 عوامل موثر در بهبود قدرت تمرکز در کنکور

ذهن بعضی از افراد مقاومت بالایی در برابر حواس پرتی ها دارد؛ سن و کمبود خواب می تواند بر کیفیت و مقدار تمرکز حواس تاثیرگذار باشد.

بسیاری از افراد با افزایش و کهولت سن به آسانی مسائل را فراموش می کنند و به طور چشم گیری میزان توجه شان پایین می آید که به مرور زمان می تواند با از دست دادن حافظه همراه باشد.

گاها استرس و فشار روانی مانع از درست فکر کردن ذهن و درست عمل کردن مغز می شود و این عامل به نوبه خود می تواند نقش مهمی را در از دست دادن قدرت تمرکز در کنکور را ایفا کند، در نتیجه هنگام توجه و تمرکز در هنگام مطالعه برای آزمون کنکور آرامش خود را حفظ کنید.

 

تمرکز در کنکور

 

هشت نکته علمی برای بهبود قدرت تمرکز حواس در هنگام درس خواندن

راه های علمی برای بهبود قدرت تمرکز در شما وجود دارد که در زیر به هشت مورد اشاره می کنیم:

 • مغز خود را آموزش دهید؛

انجام بعضی از بازی های سرگرم کننده می تواند باعث افزایش بهبود قدرت تمرکز در کنکور شود:

 • سودوکو
 • جدول کلمات متقاطع
 • شطرنج
 • پازل

و یا بازی هایی که حافظه شما را به چالش می کشند.

نتایج تحقیقاتی در 2015 میلادی ثابت می کند که اگر پنج روز در هفته و هر بار به مدت پانزده دقیقه بازی های فکری انجام دهید عملکرد توجه و تمرکز مغزتان به طور چشم گیری افزایش می یابد.

 • خواب خود را بهبود دهید؛

کمبود خواب به راحتی می تواند قدرت تمرکز در کنکور را مختل کند. کمبود خواب ممکن است تاثیر مستقیم بر روی عملکردتان نداشته باشد اما کم خوابی اگر به طور منظم باشد می تواند بر کیفیت و عملکرد تمرکزتان تاثیر بگذارد. همچنین خسته بودن بیش از حد می تواند رفلکس های شما را هنگام مطالعه کمتر کند و زمان بیشتری را از شما بگیرد.

بسیاری از متخصصان روزانه 7-8 ساعت خواب در شبانه روز را برای بهبود کیفیت عملکرد تمرکز توصیه می کنند.

 • ورزش منظم را جز برنامه ریزی تان قرار دهید؛

روزانه حداقل؛ نیم ساعت ورزش هوازی انجام دهید و بعد از یک ماه تاثیر ورزش را بر تمرکز حواس خود می بینید.

روزانه سعی کنید 20-30 دقیقه زود تر راه بیفتید و به مدرسه تان پیاده بروید.

 • تایمی را در طبیعت برای خود برنامه ریزی کنید:

حتما لازم نیست راه دوری بروید همین که بتوانید گلی را در گلدان بکارید و یا به گلدان های تان در خانه آب بدهید یا به حیات وحش در تلویزیون نگاه کنید کلی حال دلتان را خوب می کند و با بهبود قدرت تمرکز در کنکور مواجه می شوید.

 • سعی کنید مراقبه کنید؛

مدتیشن یوگا می تواند مزایای مختلفی داشته باشد و بهبود کیفیت قدرت تمرکز در کنکور یکی از این مزایا است.

مراقبه به معنای نشستن ساکت و آرام با چشمان بسته نیست بلکه به معنای تمرکز بر تنفس عمیق و سایر موارد است.

 • به موسیقی گوش دهید؛

روشن کردن موسیقی بی کلام هنگام مطالعه باعث افزایش بهبود قدرت تمرکز در کنکور می شود.

 • به رژیم غذایی خود توجه کنید؛

غذاهایی که که می خورید می توانند بر عملکرد شناختی تمرکز و حافظه تاثیر مستقیم بگذارند و از مصرف زیاد غذاهای فرآوری شده با قند بالا و چربی فراوان جدا خود داری فرمایید.

برای افزایش قدرت تمرکز در کنکور موارد زیر را بیشتر بخورید:

 • ماهی قزل آلا
 • تخم مرغ
 • بلوبری
 • اسفناج

و خوردن صبحانه خوب می تواند تمرکز صبحگاهی را فراهم کند.

 • کافئین بنوشید؛

تحقیقات نشان می دهد کافئین می تواند به نفع توجه و تمرکز شما باشد علاوه بر این همچنین می تواند باعث آرامش تان شود. اگر حس می کنید در طول زمان مطالعه دچار افت تمرکز و توجه می شوید یک فنجان چای سبز و یا قهوه بنوشید و اگر از نوشیدنی های کافئین دار نمی توانید لذت ببرید یک عدد شکلات تلخ با 70 درصد کاکائو مصرف کنید که می تواند مزایای مشابهی مانند قهوه را برایتان مهیا کند.

قدرت تمرکز

و در پایان به این موضوع فکر کنیم که ما امروز قوی تر از قبل ادامه می دهیم، چرا که می دانیم دوره هایی در زندگی همه ما وجود دارد که باید بیشتر تلاش کنیم تا تحولی را که می خواهیم به وجود بیاوریم. پس برای افزایش قدرت تمرکز در کنکور تلاش و مطالعه کنید و بدانید که ممکن است گاها خسته شوید اما به هیچ عنوان قصد متوقف شدن را ندارید.

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید